تزریق چربی در لب، حجم بیشتری برای لب ایجاد خواهد کرد. با افزایش سن و پیر شدن، لب ها نازک شده و دچار چین و چروک می شوند. لیپوترانسفرهر دوی این موارد را اصلاح می کند.
پزشکان بیش از ده سال از پرکننده های تزریقی صورت، جهت زیبایی استفاده می کردند. کلاژن یکی از اولین موادی بود که برای این هدف استفاده می شد. از آن زمان به بعد، تلاش های زیادی برای پیدا کردن و بهبود پرکننده ها صورت گرفت. امروزه، تعدادی از پرکننده های ساخته شده از مواد مصنوعی وجود دارند که به طور گسترده ای برای اهداف زیبایی استفاده می شوند.
نزدیک به یک قرن است که لیپوترانسفر یا پیوند چربی استفاده می شود. این روش در سال های اخیر از لحاظ تکنیکی پیشرفت های زیادی کرده است و به سرعت به یکی ازگزینه های جوانسازی و ضد پیری (Anti aging) تبدیل شده است. چربی بدن یکی از بهترین پرکننده های در دسترس می باشد، دلیل آن هم این است که نرم و بسیار قابل انعطاف است و پزشکان قادرند آن را دقیقا به همان شکلی که مایلند در بیاورند.
پرکننده های صورت برای پر کردن مناطق گود رفته صورت استفاده می شوند. روند پیری باعث از دست دادن حجم صورت می شود. هنگامی که این مسئله روی می دهد، برخی از افراد برای رفع آن روش های تهاجمی مثل کشیدن صورت با جراحی را انتخاب می کنند که به سفت شدن پوست و کشش مناطق فرورفته کمک می کند. تا همین اواخر، این راه اگر نگوییم تنها گزینه بود، مطمئنا اولین انتخاب در دسترس به شمار می رفت.
امروزه افرادی که یک روش کمتر تهاجمی را ترجیح می دهند برای رفع این مشکل می توانند تزریق چربی یا لیپوترانسفر را انجام دهند. همانطور که در بالا ذکر شد لیپوترانسفر کشیدن چربی از یک قسمت از بدن و تزریق آن به قسمت دیگری از بدن فرد است. این چربی ممکن است در گونه ها، زیر چشم ها، اطراف لب ها و چانه و اساسا در هر جایی که فرد تمایل به اضافه کردن حجم دارد، قرار داده شود. همچنین می تواند به باسن و سینه جهت پر کردن و افزایش حجم تزریق گردد.
همانطور که در بالا ذکر شد، چربی مورد نیاز از داخل رانها یا اطراف ناف برداشته می شود. اکثر افراد در این بخش های بدن خود به اندازه کافی چربی دارند و برداشت مقدار کمی از آن هیچ تاثیری نخواهد داشت. از آنجا که چربی برداشت شده، از چربی طبیعی بدن فرد است، لذا ایمن و طبیعی است. به این دلایل، محبوبیت این روش در سال های اخیر افزایش یافته است.
همه چیز در مورد لیپوترانسفر ایده آل نیست. برخی از عوارض بالقوه و یا مشکلاتی همراه این روش وجود دارد، به عنوان مثال، تعیین میزان دقیق گرفتن چربی جهت تزریق مشکل است.
و دیگر آتروفی چربی که در این مورد نیاز به تزریق مجدد خواهد بود.
روش لیپوترانسفر برای مناطقی از بدن که در آن حرکت کمتر است، مناسب تر می باشد چرا که حرکت و جنبش باعث تسریع در جذب چربی خواهد شد. لیپوترانسفر یک روش دائمی تلقی می شود. فرد ممکن است در ابتدا کمی از حجم را از دست بدهد، در این صورت ممکن است پیگیری بعدی لازم لازم باشد.
لیپوترانسفر یا تزریق چربی شامل استخراج چربی از بدن خود فرد، به عنوان مثال از معده یا ران برای تغییر شکل لب، از بین بردن چین و چروک ها، تقویت و افزایش حجم بخش های مختلف بدن (مثل سینه و باسن) و پر کردن بخش های گود رفته صورت (مثل گونه و زیر چشم) است. مزایای بسیاری در ارتباط با لیپوترانسفر وجود دارد و یکی از آنها توانایی استفاده از چربی خود فرد برای اهداف فوق است.این روش هم خودش طبیعی ست، هم ظاهر طبیعی ایجاد می کند و هم ایمن است. این مزایا در مورد پرکننده های مصنوعی وجود ندارد.
سال ها برای برجسته کردن گونه و لب و نیز پر کردن خط خنده از چربی خالص یا ژل استفاده می شد. چربی خالص تزريقي اکثرا به طور ناگهانی تحلیل می رفت و یا جابجا می شد و باعث ایجاد منظره نامناسب در صورت شخص می گردید، از طرفی تزریق ژل نیز دوامی حداکثر 6 ماهه تا یک ساله داشت، لذا روش مطمئن تر و پایدارتری لازم بود تا هم نتیجه مطلوب و دراز مدتی حاصل شود و هم مشکلات ذکر شده را نداشته باشد. امروزه از خود شخص، چربی دور ناف را گرفته و با PRP خودش ترکیب می کنند و برای کاشت گونه و لب و رفع چین خنده از آن استفاده می نمايند. این ترکیب دیگر مشکلات ذکر شده را ندارد، بسیار طبیعی تر و با کیفیت تر خواهد بود و نیز پایداری دراز مدت تری دارد.